W dniach 5-9 lutego w naszej szkole celebrowaliśmy Tydzień Języka Ojczystego. Wybraliśmy ten miesiąc, ponieważ 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ogłoszony przez UNESCO. Jego ideą jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na bogactwo różnorodności językowej świata i konieczność jego ochrony, a także promocji wielojęzyczności. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został w czasie 30 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego.
W naszej szkole uczniowie klas I- VII zmierzyli swoje siły i umiejętności w konkursach: ortograficznym, znajomości treści lektur, czytania ze zrozumieniem, znajomość przysłów. W każdej klasie z każdej dziedziny wyłoniliśmy Mistrza Języka Polskiego. Pamiętajmy, co napisał Janusz Korczak:
Błąd w mowie i piśmie to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Zaś za Wisławą Szymborską powtórzę: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiej Stypendiady Polonistycznej. W konkursie ortograficznym mistrzem okazała się Julia Barańska- I miejsce ( 50/50 pkt); Julian Marcyjaniak- III miejsce- (48/50 pkt); Jakub Pawłowski- wyróżnienie-(46/50 pkt). Wysoką punktację w konkursie czytelniczym i ortograficznym osiągnęła Karolina Sitak; w ortograficznym – Adrian Klimczak i Marcel Chymkowski.; w literackim- Julia Szmajda. Gratulujemy.
Oto wyniki szkolnych konkursów, które zostały przygotowane przez uczniów ze Szkolnej Sekcji Redakcyjnej Koła Polonistycznego i przez nich przeprowadzone w składzie: Julia Barańska, Sylwia Lis, Adrian Klimczak, Jakub Pawłowski pod czujnym okiem polonistki Violetty Matusik.
Dyplomy zostaną rozdane po krótkim przedstawieniu dającym wiele do myślenia, nad realizacją którego czuwała Justyna Jezierska.
Mistrzowie Języka Polskiego wyróżnieni:
- za najlepszy wynik w Międzyklasowych Potyczkach Czytelniczych -Test wiedzy o książkach: Robie Abbott, Adrianna Mańkowska, Karolina Sitak, Julia Szmajda, Sylwia Lis, Adrian Klimczak, Becky Abbott, Zuzanna Bruzda;
- za najlepszy wynik w Międzyklasowych Potyczkach Ortograficznych: Maja Barańska, Oliwia Sikorska, Karolina Sitak, Błażej Smoliński, Julia Barańska, Adam Grzegórski
- za najlepszy wynik w Międzyklasowych Potyczkach Czytania ze Zrozumieniem: Hubert Aleksiński, Karolina Sitak, Julia Szmajda,
- za najlepszy wynik w Międzyklasowych Potyczkach Frazeologicznych: Zuzanna Skierska, Adrian Klimczak, Adrian Jesionowski
W Ogólnopolskiej Stypendiadzie Wczesnoszkolnej wzięli udział uczniowie klasy II.
W konkursie plastycznym otrzymaliśmy wysoką punktację:
II miejsce- Zuzanna Musiał
wyróżnienie- Eryk Przekwas
Do konkursu przygotowała Katarzyna Stępczyńska.
Szkolny Konkurs Ortograficzny dla Rodziców
W dniu 28 lutego po południu rodzice- przedstawiciele poszczególnych klas wzięli po raz trzeci udział w konkursowej rywalizacji. Był to moment, kiedy wspólnie mogli zmierzyć się z trudną polską ortografią. Konkurs przebiegał w życzliwej, radosnej atmosferze pod okiem Katarzyny Stępczyńskiej. Dyrektor Katarzyna Smolińska wręczyła zwycięzcom dyplomy.
I miejsce- klasa III
- Anna Rewers,
- Małgorzata Waćkowska
Szkolny Konkurs Ortograficzny przygotowały Katarzyna Stępczyńska i Edyta Ciechanowska. Uczniowie zmagali się z dyktandem o treści patriotycznej związanym z naszym Patronem, Marszałkiem Józefem Piłsudskim.. Oto najlepsi:
Klasa III- I miejsce- Alan Grzelak, II miejsce- Julia Waćkowska, III miejsce- Dominika Wodzyńska
Klasy IV-V- I miejsce- Zuzanna Skierska, II miejsce- Adrian Zaborowski, III- Natalia Mańkowska
Klasy VI-VII- I miejsce- Julia Barańska, II miejsce- Adrian Klimczak, III miejsce- Becky Abbott.
Gratulujemy.